“Przeszkadzacze”. Jak kreatywnie fotografować bez Photoshopa. Nauka fotografii w domu

Podpowiadam jak kreatywnie wykorzystać przeszkadzacze w fotografii, jak stworzyć magiczny kadr i z pełną świadomością tworzyć ujęcia jak z Photoshopem

Zapraszam serdecznie do oglądania 🙂
od razu ostrzegam- film nie jest szczególnie profesjonalny. Warunki są dość nietypowe, ale uważam że ważniejsza jest treść. Jakość- powinna być na Waszych zdjęciach 😉

Kup Go -> czyli mój e-book o fotografowaniu dla początkujących, amatorów i pasjonatów fotografii 🙂

3 thoughts on ““Przeszkadzacze”. Jak kreatywnie fotografować bez Photoshopa. Nauka fotografii w domu

  1. ale, ale Ryszardzie. Wazelinę ciężko jest zmyć z filtra i dużo ciężej jest zmienić intensywność/ustawienie “przeszkadzacza”. Dodatkowo znika nam właściwość dodawania beżowego zafarbu fotografii.
   Najbardziej lubię używać to, co mam w zasięgu ręki 🙂

   Pozdrawiam ciepło!
   basia

   1. Paluchem łatwo na filtrze wazeliną namalować dowolne okręgi, plamki… i jeszcze ma zaletę powtarzalności. Co do koloru… bywają wazeliny bezbarwne i lekko żółtawe (są kosmetyczne i techniczne). Oczywiście jest to jeden z wielu sposobów na coś przed obiektywem. Na dodatek to się używało tak na prawdę jako nasadkę zmiękczającą a nie typowy przeszkadzacz (czyli coś wycinającego kawałek kadru) – takie Duto dla ubogich (oryginalne niemieckie nasadki były drogie i trudno u nas dostępne a na dodatek nie można było stopniować ich mocy rozmycia).
    W sumie faktycznie… w tym materiale nie chodziło o zmiękczenie obrazu a obramowanie kadru. Zmiękczanie obrazu (najczęściej używane w portrecie – ale przecież nie tylko) to już zupełnie co innego… i ostatnio chyba też mało modne (w czasach kiedy wszyscy dążą do jak najostrzejszego i najbardziej szczegółowego obrazu).
    Ale jakby nie było to kolejny pomysł na zabawę 😉