Koronawirus a zawód fotografa

W  obecnej sytuacji, kiedy zostały zamknięte przedszkola i szkoły oraz odwołane wszelkie imprezy masowe, pojawia się coraz więcej pytań, jak to odbije się na firmach prowadzonych przez fotografów.
Już teraz większość fotografów odczuła na własnej skórze konsekwencje pandemii. Zostają odwoływane maratony zdjęciowe, często organizowane w ramach sesji wiosennych czy wielkanocnych. Zostały odwołane wszystkie imprezy masowe, podczas których robiono reportaże, słyszałam także o odwoływaniu wesel, hucznych urodzin, czy chrzcin. Zdarza się, że sami fotografowie rezygnują z reportaży, ze względu na własne bezpieczeństwo – w końcu wszyscy mamy rodziny.

koronawirus a fotograf

Sporo sesji modowych, reklamowych, biznesowych przełożono na inne terminy z racji konieczności dojazdu na sesję osób z różnych miejsc Polski.

Warsztaty, plenery i inne spotkania również zostają odwoływane, przekładane lub nawet przenoszone na platformy internetowe.

I czemu się tu dziwić? Według zaleceń GIS i MZ powinniśmy ograniczyć kontakty z innymi przez co najmniej 2 tygodnie.

A jak to wygląda w branży fotografii dziecięcej, rodzinnej, ciążowej?

Różnie.

Zazwyczaj fotografowie podejmują rozmowę ze swoimi klientami i wspólnie ustalają czy sesję realizują, czy po prostu przekładają na inny termin. W momencie, gdy żadna ze stron nie jest chora, można zastanawiać się czy taką sesję wykonać, ale biorąc pod uwagę fakt, że wiele osób przechodzi kontakt z koronawirusem bezobjawowo, ciężko mieć gwarancję że sami nie staniemy się stroną zarażającą.
Do przemyślenia. Bezpieczeństwo Twoje i Twoich klientów jest teraz najważniejsze.
Lepiej zachować większą ostrożność niż stać się ogniwem przenoszącym koronawirusa.

Myślę, że przede wszystkim musimy zachować zdrowy rozsądek. Zamiast panikować, warto myśleć pozytywnie i starać się możliwie dobrze wykorzystać czas wolny na odpoczynek, nadrabianie zaległości i doszkalanie się. Teraz niczego nam tak nie potrzeba, jak dobrych myśli i szacunku do siebie.

A ponieważ najbezpieczniej jest zostać w domu, z kodem: ZOSTAJEWDOMU mam dla Ciebie rabat na mojego e-booka “Zrozum swój aparat, pokochaj fotografię
Warto ten czas wykorzystać produktywnie <3