Jak robić zdjęcia nocne z modelką?

Jak niektóre z Was wiedzą, prowadzę w Lubaniu grupę foto-aktywnych. Jest to regularna całoroczna szkoła fotografii dla początkujących.
Kiedy tylko rozgryzłyśmy techniczne podstawy fotografii i tryb Manualny, rzuciłam dziewczyny na głęboką wodę i zabrałam na nocne zdjęcia z modelką do Goerlitz. Łatwo nie było. Mróz i przenikliwy wiatr nie ułatwiał sprawy ale zdjęcia i tak wyszły cudowne.
Szczególne podziękowania dla Eli – modelki, która dzielnie pozowała i uśmiechała się do nas,  mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Jeśli i Ty masz ochotę sprawdzić swoje możliwości w nocnej fotografii, mam  dla ciebie kilka porad

 1. Przede wszystkim musisz się wyposażyć w stabilny statyw.zdjęcia nocne
 2. Jeśli zamierzasz robić sesję zimą ( w okresie okołoświątecznym w miastach jest dużo więcej światełek ) wyposaż się też w ciepłe rękawice i naładowaną dodatkową baterię.
 3. Aby aparat ładnie zarejestrował kadr potrzebujesz zwiększyć ISO lub wydłużyć czas naświetlania.
  Jeśli zwiększysz ISO ( czułość) wówczas przy jego wysokich wartościach na zdjęciach może pojawić się ziarno. Przez co jakość zdjęcia spadnie i kolory będą bardziej przekłamane.
  Jeśli wydłużysz czas naświetlania, mogą wyjść drgania Twojej ręki ( o ile nie fotografujesz na statywie) lub ruch modelki.fotografia nocnaRuch modelki można wykorzystać świadomie jako atut zdjęcia. Ale zazwyczaj zależy nam by fotografowana postać była ostra, dlatego ustawiając czas weź pod uwagę “stabilność modelki”
 4. Aby dać sobie szansę na nieporuszone zdjęcie. Pozwól modelce usiąść lub wybierzcie pozę, w której będzie w stanie przez chwilę się nie ruszać. Zwróć też uwagę na oczy – jeśli wychodzą niewyraźne, możliwe że aparat rejestruje mrugnięcie.kurs fotografii
 5. Obserwuj światło
  Ja takie sesje staram się robić przy świetle zastanym. Wyszukuję miejsc gdzie światła jest dużo lub ciekawie ono pracuje.
  Staram się by światło dobrze oświetlało najważniejsze elementy zdjęcia – np. twarz modelki.
 6. Miej latarkę w pogotowiu
  A jeśli Brakuje mi światła, używam ogólnie dostępnej lampy – latarki 🙂 I doświetlam nią miejsca które są dla Mnie istotne. Zazwyczaj do takich sesji przydają się lampy led z regulowaną temperaturą barwową światła, ale nie liczy się to co powinniśmy mieć, ale to, co i jak umiemy wykorzystać 🙂kobieca foto-szkoła
 7. Uważaj na kolory świateł na ulicach. Staraj się ustawiać modelkę w oświetleniu cieplejszym by jej skóra nie wyglądała na silną.
 8. Patrz skąd świeci światło – zadbaj by jego źródło nie “wchodziło na twarz modelce”.
  szkoła fotografii

Jeśli masz pytania- pisz śmiało w komentarzu

A jeśli masz problemy z obsługa aparatu i chciałabyś się z nim zaprzyjaźnić, zapraszam Cię do zapisania się na listę osób chętnych na mojego najnowszego e-booka “Zrozum aparat, pokochaj fotografię “