Jak robić zdjęcia na imprezach szkolnych, przedszkolnych i urodzinach ?

Jak zrobić dobre zdjęcia podczas imprez szkolnych? (także koniec i początek roku szkolnego) przy nienajlepszych warunkach lokalowych 😉

Uwaga! Czytasz to na swoją odpowiedzialność!

Temat nie dotyczy osób które mają świetne, drogie aparaty i wystarcza im funkcja auto by mieć takie zdjęcia, jakich oczekują 🙂

Ten temat to często nie lada wyzwanie.
Z jednej strony bardzo ważne chwile, z drugiej miejsce pozostawiające wiele do życzenia. Tłum, światło z sufitu i beżowe ściany, albo takie z drabinkami albo…. boazeria i ciemne sztory. Różnie to bywa, nierzadko słabo.

Mam dla Was kilka wskazówek jak podczas szkolnych imprez zrobić lepsze zdjęcia swoim pociechom gdy funkcja auto w aparacie nie domaga. Przećwicz wszystko przed imprezą by w jej trakcie zająć się tym, co najistotniejsze.

Macie na pewno różne sprzęty. Od telefonów po mega sławne lustrzanki, ale jak same wiecie, aparat to nie wszystko, więc warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami.

Gdy fotografujesz TELEFONEM:
1)Wyczyść obiektyw
Obiektyw zazwyczaj w naszych telefonach traktowany jest po macoszemu. Wymacany, ubrudzony a później się dziwimy, skąd na zdjęciach mgła, plamy i brak ostrości. Właśnie stąd – obiektyw powinien być czysty – jak dziecięca łza 😉
2) Usiądź jak najbliżej sceny/dziecka
telefony mają zazwyczaj obiektywy szerokokątne tzn., pokazują na zdjęciu więcej niż Ty byś ujęła składając palce w klatkę  – oddalają. Ma to swój plus – możesz sobie zrobić selfie ale gdy robisz reportaż – musisz podejść maksymalnie blisko.

3) Nie przybliżaj!
Zoom używany w telefonie zazwyczaj jest cyfrowy czyli wycina z pełnej rozdzielczości odcinek który Mu wskazujesz. To tak jakbyś z kartki papieru wycięła dany element. Będzie to to, co chcesz – tylko małe lub złej jakości.

4) Nie używaj lampy!
Nie rób tego – zadaniem lampy jest oświetlenie pierwszego planu – co zrobi? Oświetli pierwszy plan zdjęcia i zaciemni wszystko dookoła. Nie będzie widać tła ani innych rzeczy. A jak powietrze w auli okaże się pełne kurzu, to zamiast zdjęcia dziecka – uzyskasz zdjęcie latających w powietrzu brudków.

5) Nie płacz.
Trzęsące się ręce to… zamazane zdjęcia więc bądź twarda i sztywno trzymaj telefon.

Możesz użyć funkcji manualnych w telefonie – ale to już wyższa szkoła jazdy. Jeśli jesteś na nią gotowa, czytaj dalej 🙂

Aparat kompaktowy/bezlusterkowiec/lustrzanka
1)Wyczyść obiektyw,
2)Naładuj baterię,
3)Włóż kartę pamięci,
4)Wyłącz lampę (jak wyżej),
5)W zależności od obiektywu i tego co obejmuje, usiądź jak najbliżej,
Jeśli Twój aparat ma problemy z łapaniem ostrości, ustaw ją na środkowy punkt. Jest to punkt najbardziej czuły i bezpieczny – choć nie zawsze to gwarantuje dobry kadr, ale przy dużej rozdzielczości zdjęcia możesz przyciąć w programie graficznym.

6) możesz robić zdjęcia lub:

Wersja dla odważnych czyli przejście w tryb półautomatyczny

7) Ustaw pomiar światła na punktowy aby dobrze ustawić światło na modelu
8) Ustaw tryb fotografowania na tryb preselekcji czasu (TV / S) ustawiając optymalny czas naświetlania (minimum 1/150 s lub 1/200- im krótszy czas tym bardziej “zamrożone” będą zdjęcia i nie będzie widać na nich ruchu dziecka albo Twojej drgającej ręki) – więc jeśli widzisz że zdjęcia są rozmazane,  skróć czas na np. 1/300s) – w zależności od obiektywu, Twojego doświadczenia, pewnej ręki; aparat dopasuje resztę.

( ciekawostka: wskazówką do ustawienia minimalnego czasu naświetlania z ręki jest ogniskowa obiektywu gdy jest to np 50 mm, teoretycznie “z ręki” jesteś w stanie zrobić nieporuszone zdjęcie przy 1/50 s a przy np 135 mm 1/135 s)

9) Gdy zdjęcie okaże się zbyt ciemne/jasne użyj korekty ekspozycji Ev (takie pole podobne do linijki) i odejmując lub dodając wartość dopasuj zdjęcie do swoich oczekiwań.

Bardziej zaawansowani – tryb manualny (M)
7) Przejdź na tryb Manual (M)

8) Ustaw optymalny czas naświetlania (minimum 1/150 s lub 1/200)
Przysłonę możesz ustawić w okolicach 2,8 lub przy ciemniejszych obiektywach na najmniejszej możliwej (np. 4). Ustawiając taką wartość, w głębi ostrości powinniśmy złapać postać dziecka, choć prawdopodobnie osoby za lub przed nim będą już nieostre),
9) Na końcu ustaw ISO – odpowiednio wysokie aby jasność zdjęcia była odpowiednia. Nie przejmuj się ziarnem – w fotografii ważniejsze są emocje, bo tego typu zdjęć raczej nie drukujemy w wielkim formacie 😉

Uwaga! Jeśli okaże się, że zdjęcia są niebieskie lub wręcz pomarańczowe (a tak bardzo często się zdarza) ustaw balans bieli.

Gdy robisz zdjęcia w RAWach możesz spokojnie to zignorować i poprawić podczas ich wywoływania, ale jeśli robisz JPG, pobaw się ustawieniami bo inaczej rozsądnym wyjściem będzie zmiana zdjęć na czarno-białe 😉

Lampa zewnętrzna
Jeśli ją masz i potrafisz obsługiwać – super! ale do domowego albumu nie potrzebujesz zdjęć rodem z żurnali (ja nie potrzebuję). Lampa rozprasza uwagę dzieci i jest…ciężka, duża i niepraktyczna. Zastanów się 2x zanim wsadzisz ją do torby.

Gdzie dobrze się ustawić by widzieć dziecko?
– Pierwszy rząd (ale on często jest zajęty przez nauczycieli)
– Pod ścianą. Stań grzeczniutko z boku i góruj nad wszystkimi 🙂
– Jeśli masz zoom stań zaraz za miejscami siedzącymi. O ile siedzący nie zaczną się podnosić z miejsc, będziesz miała świetną widoczność 🙂

Pamiętaj proszę!
To impreza Twojego dziecka, ważny dzień. Zrób kilka pamiątkowych zdjęć, ale pozwól też swojemu dziecku wiedzieć Ciebie – nie tylko obiektyw.
Przeżyj to wraz z nim – nie dopiero przeglądając materiał – bo takie dni się nie powtarzają.
Jeśli pięknie zapamiętasz ten dzień, wystarczą 3 zdjęcia by przywołać wspomnienia – to właśnie jest magia fotografii – pomaga pamiętać i odwołuje się do najważniejszych dla nas wspomnień.
Jest okładką ksiąg wspomnień które nosimy w sobie, dlatego nie zawsze najważniejsza jest jakość – ważniejsze są emocje.

Pozdrawiam Was i życzę cudownych wzruszeń
Basia