Czy zwracać zaliczkę/zadatek za sesję ślubną ?

   Jeżeli chodzi o zwrot zaliczki czy zadatku: wszystkie interpretacje wskazują, że fotograf, restauracja itp. muszą oddać zadatki organizatorom wesela, chyba, że to wesele miałoby być organizowane samodzielnie, np. u klienta w domu, lub na wolnym powietrzu przy domu, a jedzenie dostarczałaby firma cateringowa (ustawa wyłącza jedzenie z dostawą z zakazu działalności). 

zwrot zaliczki zadatku

   Ogłoszenie stanu zagrożenia epidemicznego na podstawie spec ustawy z pewnością można uznać za siłę wyższą, a dynamika rozwoju tejże pandemii (również w naszym kraju) umożliwia uzasadnienie rozwiązania wszelkich umów związanych z prowadzeniem działalności zabronionej (także fotograficzna) bez względu na to, czy ogłoszony stan zagrożenia obejmuje planowane wydarzenie, czy też nie. 

   Tak samo, jak z wyprzedzeniem planujemy swoje wesele, tak samo z wyprzedzeniem, przy zagrożeniu pandemią, mamy prawo do rozwiązania umowy.

   Od strony prawnej siła wyższa uzasadnia działanie podjęte celem odwołania wydarzenia w dniu tego działania, czyli jeżeli obecnie jest pandemia i teraz decyduję o odwołaniu wesela, które jest zaplanowane na lipiec w trosce o zdrowie własne, gości, WŁAŚCICIELA RESTAURACJI oraz FOTOGRAFA, to należy taką decyzję uszanować jako wysoce odpowiedzialną i nie zwlekać ze zwrotem zaliczki/zadatku. 

Oddanie zaliczki/zadatku, również od strony marketingowej może być bardzo dobrym posunięciem. Przecież tych dwoje młodych, którzy zdecydowali się pobrać i raczej nie zmienią swej decyzji (chyba, że wspólne obcowanie w czasie pandemii spowoduje, że sobie obrzydną), nie tylko wrócą do nas gdy zaraza minie, ale również polecą nas swoim znajomym i przyprowadzą 10 innych klientów do odpowiedzialnego fotografa.

Porozmawiaj z Młodą Parą, wykaż się elokwencją i empatią. Nie pal za sobą mostu który jest “chwilowo w konserwacji”.